Angelus Iván és Kálmán Ferenc a Kreatív Mozgás Stúdió 1983-as megalakulása előtt is szerveztek szakmai programokat, köztük táncórákat is. Ebben a bejegyzésben négy helyszín programjait mutatjuk be időrendi sorrendben:
1979-1980 Hazafias Népfront, XIV. kerület
1980-1982 Őrmezei Közösségi Ház, XI. kerület
1981-1983 Jókai Művelődés Központ, HVDSZ, VII. kerület
1982-1983 Lágymányosi Közösségi Ház, XI. kerület
A KMS megalakulása előtt Magyarországon Jeszenszky Endre tánciskolájában lehetett dzsessz technikát tanulni. Ezenkívül külföldi kurzusokra jártak azok, akik szélesebb körű inspirációt kerestek. A kölni Nemzetközi Tánckurzus (Nyugat-Németország) és a drezdai Palucca iskola Nemzetközi Nyári Kurzusa (Kelet-Németország) volt a két kedvelt célpont. A KMS-ből Angelus Iván, Kálmán Ferenc és Fincza Erika is járt ezeken a kurzusokon. Az 1980-as drezdai órákról Super 8-ra készült felvételeket a bejegyzés végén mutatjuk.
1979-1980
Helyszín: Hazafias Népfront (XIV. kerület, Thököly út 73.)
Programok: táncfilmek vetítése, zenehallgatás, beszámolók előadásokról, fesztiválokról, folyóirat-böngészés
A Hazafias Népfront székházának használaton kívüli pincehelysége volt az első színtér (heti egy alkalom, ingyenesen). A nyilvános szakmai programokon kívül Angelus Iván és Kálmán Ferenc – akik Jeszenszky Endre jazz-óráiról ismerték egymást – kísérleti műhelymunkát is végeztek. A hirdetés szerint kéthetente csütörtöki nyilvános klub-program vetítésekből, beszélgetésekből állt. A témák: Martha Graham, Maurice Béjart, Carolyne Carlson, Maina Gielgoud, Markó Iván, Balet Blaska, Tízéves a Pécsi Balett, cseh és lengyel balettművészet modern törekvései, keleti táncművészetek: Japán, India…
“Elindult a tánc iránt érdeklődő, kallódó emberek együttműködése. Megalakítottuk az Új Tánc Klubot egy Thököly úti pincében. Itt havonta megjelent negyven-ötven ember. Mi nekik táncfilmeket vetítettünk. Kálmán Ferenccel pedig – aki azóta is változatlanul a legjobb táncos ebben a körben – elkezdtünk játszani abban a szobányi helységben, ahol mindössze egy lámpa lógott középen. Így a csupasz falra vetülő árnyékunkkal is lehetett kezdeni valamit. Műhelymunka indult.”
Fuchs Lívia: Valami más. Film Színház Muzsika, 1990.10.06., 34. évf./40. szám, 14-15. old.
“Érdekes kezdeményezést karolt fel a budapesti Hazafias Népfront XIV. kerületi szervezete: Thököly úti székházának pinceklubjában otthont adott a táncművészet újonnan keletkezett baráti körének. A lelkes fiatalok csoportja az elmúlt évadban többször rendezett táncművészeti-tánctörténeti eszmecseréket, számos alkalommal pedig izgalmas táncfilmeket is vetítettek.”
Hírek (az Új Tánc Klubról). Táncművészet, 1980.09.01., 5. évf./9. szám, 16. old.
1980-1982
Helyszín: Őrmezei Közösségi Ház (XI. kerület, Cirmos utca 8.)
Itt kezdődtek a rendszeres táncórák, melyeknek bemutatkozó estje volt a Janis Joplin műsor.
“1980. szeptember óta, a Népművelési Intézet komoly anyagi támogatása mellett az ÚJ TÁNCKLUB a XI., Cirmos u. 8. alatt, az őrmezői közösségi épületben működik. A “mecénás” nevében mondja Héra Éva:
– Érdekes és figyelemre méltó volt Angelus Iván mániája és munkaterv javaslata. Azért is, mert az amatőr balett és társastánc oktatásban már a csőd jelentkezett. A tánc iránti tömegigényt viszont nap mint nap érezzük, tapasztaljuk. (…) Ebben rejlik számunkra a klub igazi jelentősége: végre fórumot kapna a táncos ismeretterjesztés. Ezt eddig sem a szövetség, sem a szövetség folyóirata nem tudta megteremteni. Utcáról bejött emberek számára mondana, mutatna újat a táncról, a tánc formálta közösségekről, életmódról.”
Zétényi Lili: Tánc a Cirmos utcában. Szabadidő Magazin, 1980., 4. szám, 26-27. old.
1981-1983
Helyszín: HVDSZ / Jókai Művelődési Központ (VII. kerület, Akácfa u. 32. 3. em.)
Foglalkozások: jazz-gimnasztika, színész torna / jazz-gimnasztika / jazz-balett
Óraadó: Angelus Iván
A Stúdió K-ban elkezdett mozgástréning után Angelus Iván szélesebb körnek hirdetett reggeli órákat. Hétfőtől csütörtökig a próbák előtt, elsősorban színészek, művészek, de “civilek” is jártak kitartóan. Színész-torna, jazz-balett, jazz-gimnasztika néven futottak a 60 perces órák. Az épület 2. szintjén Novák Ferenc Bihari Együttese próbált. Ott volt a Tükrök című előadás bemutatója 1982. április 4-én. Ekkoriban itt próbált és játszott a Stúdió K is, míg 1982. április 24-én ki nem dobták őket a Teaház rendezvények miatt.
“A nyolcvanas évek elején történt. Angelus Iván Peremartoni Krisztinával egy sorban állt az IBUSZ-nál. – Miért nem csinálunk valami tornát? – kérdezte Krisztina. – Megbeszéltük – válaszolt Iván. – Szeptemberben indulunk.”
Gönczi Annamária: Magányos harcos. Elite, 1996.03., 28-31. old.
1982-1983
Helyszín: Lágymányosi Közösségi Ház (XI. kerület, Kőrösy József u. 17.)
Foglalkozások: tánc improvizáció, mozgásszínház, jazz-balett, Graham, Limón technika
Óraadó: Angelus Iván, Kálmán Ferenc
1982 szeptemberében kezdődött az improvizációra is építő táncoktatás: Angelus Iván és Kálmán Ferenc vezetésével indult egy kb 40 fős csoport, heti két délután 90 percben. Az évad végén Spirál Mozgásszínház néven mutatkoztak be Improvizációk című estjükkel.
“-Minek van a legnagyobb sikere?
-Nehéz rá válaszolni. Az Angelus Iván vezette Spirál Mozgásszzínház és a dzsesszbalettpróbák rengeteg lelkes hívet számlálnak, és ugyancsak nagy sikere van a minden hónap első szombatján műsoron levő Budapesti Ragtime Klubnak.
És még: japán harci játékok klubja, folklór stúdió, operastúdió, művészetbarát szakkör, bolgár táncház, bridzstanfolyam.”
Pálffy Judit: Minden korosztálynak – közösségi házak. Lágymányos, Őrmező. Esti Hírlap, 1983.04.30., 28. évf./102. szám, 6. old.
“Színes, mozgalmas programjainak köszönhetően a fiatalok ledvelt szórakozóhelye a lágymányosi közösségi ház. Keddenként például az operastúdiónak ad otthont, ahol a tozennyolc éven felüli műkedvelő diákokkal, szakmunkásokkal, értelmiségiekkel foglalkozik Sass József karnagy. Ugyanezen a napon működik a Tímár Sándor vezette folklórstúdió és a Spirál mozgásszínház is.”
Közösségi ház. Magyar Ifjúság, 1983.03.04., 27. évf./9. szám, 6. old.